Skip to content

Регионални денови на културата во Пелагонија 2015 – Општина Долнени

ДАТУМ

октомври 26, 2015

Категории

На 28.10.2015 во општинската сала на Општина Долнени,  дечиња од сите населени места на Општина Долнени имаа можност да ја проследат претставата “Вреќа полна желби” на детскиот театар Бабец од Битола.  Детската публика од Општина Долнени  преку овој настан наменет за оваа публика, имаше можност да проследи дел од култураната понуда за деца од нашиот регион.

Регионалните денови на културата се реализриаат во рамките на проектот: Развиено наследство, вектор на односи и основа за регионален идентитет” кој се имплементира во рамките на Програмата за децентрализирана соработка помеѓу регионот Долна Нормандија и Република Македонија.

Регионалните денови на културата продолжуваат  и во наредните денови и тоа, во Крушево на 28.10.2015 со станд ап комедија, во Општина Кривогаштани ќе гостува театарот Бабец а во Битола ќе се отвори изложба на Француската Алијанса на 29.10.2015. Манифестацијата ќе заврши со настап на КУД Илинден во Новаци на 30.10.2015.

Споделeте:

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

I accept the Privacy Policy