Skip to content

Отворени две изложби во Пелагонија

ДАТУМ

октомври 26, 2012

Категории

Во Ресен, на 26.10.2012, како дел од Регионалните Денови на Културата 2012 беше отворена Изложба на дела на ликовната колонија Дрен која секоја година традиционално ја организира Центарот за клултура “Марко Цепенков” од Прилеп. Во изложбениот простор на Домот на Култура “Драги Тозија” во Ресен поставени се 20 фотографии создадени за време на уметничката колонија оваагодина.

Присутните гости на отворањето на изложбата имаа ретка можност да уживаат во настапот на хорот “Стив Наумов” од Битола кој специјално за оваа прилика подготви комбинирана програма од домашно и интернационално музичко наследство.Во рамките на истата манифестација на 27.10.2012 година во Прилеп беше отворена Изложба на Градски костими од Битола во XIX и XX век. На изложбата претставени беа 10 оригинални костими а како надополнување на истата пред прилепчани претставени беа 15-тина фотографии со машка, женска и детска облека од Битола во истиот период.На отворањето на иложбата му претходеше настап на КУД Илинден од Битола кои за присутните го изиграа уникатното и надалеку познато Битолско Градско оро.Настаните се финансиски поддржани од страна на Министерство за култура на РМ.

Споделeте:

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

I accept the Privacy Policy