Skip to content

140 хидранти ќе бидат инсталирани во Пелагонискиот регион

ДАТУМ

јуни 1, 2012

Категории

Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион на 01.06.2012 година во Битола ја претстави донацијата од 140 хидранти обезбедена од амбасадата на Јапонија, со седиште во Виена. Хидрантите ќе бидат поставени во деветте општини од овој регион, односно на местата детектирани од стручни лица на противпожарникарските служби, со што значително ќе се подобри ефикасноста за дејствување во случај на несакни шумски пожари и други интервенции, посочи Емилија Героска, директорка на Центарот.

Оваа инвестиција во изградба на хидрантска мрежа во пелагонискиот регион е прва од ваков опфат по 30 години, а вредноста на проектот изнесува 63.500 евра. Сите 140 хидранти се целосно опремени и во наредниот период локалните водоводни претпријатија ќе почнат со инсталирање на хидрантите, процедура која треба да заврши за еден месец .

Споделeте:

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

I accept the Privacy Policy