Skip to content

Претседателот на Република Македонија ја посети Зоолошката градина во Битола

ДАТУМ

април 22, 2012

Категории

На покана на Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион, а по повод 22 април – Денот на планетата земја, претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов на 22.04.2012 година (недела) ја посети битолската Зоолошка градина, каде под негово покровителство се одржа манифестацијата „Секој ден е среќен ден”.

На оваа манифестација Центарот за развој на Пелагониски плански регион ја презентира веќе изработената техничка документација за ЗОО Битола која е неопходен предуслов за отпочнување на реконструкцијата, исто така беа презентирани сите други активности кои досега се преземени од страна на Центарот за развој Пелагониски плански регион.
На оваа манифестација дирекорката на Центарот за развој на Пелагониски плански регион г-ѓа Емилиа Ѓероска го најави почетокот на изградбата на детскиот парк во ЗОО Битола кој треба да биде ставен во функција до месец Јуни, како и изградбата на едно живеалиште за нилски коњ кое треба да биде изградено оваа година.

Споделeте:

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

I accept the Privacy Policy