Skip to content

Солстис

ДАТУМ

јуни 6, 2010

Категории

Француската Алијанска од Битола во соработка со Центарот за културна деконтаминација Ви го претставува десетото јубилејно издание на „Солстис” Празник на музиката, во пресрет на летото.

Оваа франкофонска традиција во Битола се одржува веќе 10 години. Најубавата амбиентална улица во земјата Широк сокак , станува отворена сцена на која ќе настапат голем број изведувачи од земјата, како: The Hounds, Mezzo quartet, Kalevala, DJ Boca, Trio Mikar, Zoki, Dado, Live 5 band, 3 G band како и многу други изведувачи во текот на двете фестивалски вечери.

Манифестацијата е поддржана од Општина Битола и е вовед во најдолгото културно лето во Р.Македонија, „БИТ ФЕСТ’ 2010, кое започнува на 26 јуни во античкиот театар на Хераклеа , со концерт на Влатко Стефановски, Теодосиј Спасов , Гордана Јосифовска и Биг Бендот на маестро Кире Костов. БИТ ФЕСТ завршува на 27 август 2010.

Споделeте:

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

I accept the Privacy Policy